English  Chinese  Español   Japanese   Portugalsky   Deutsch   العربية   Français   Русский   

Amarok

Moje motorka

Návody

Download

 

Guestbook

 

 

Páječka s regulací teploty

Když mi umřela páječka 230V/40W, tak jsem se rozhodl, že nemá cenu znovu kupovat další páječku, která se přehřívá a po půlhodině běhu naprázdno odejde do věčných lovišť. Zašel jsem do GME a koupil jsem náhradní páječku pro pájecí stanici N-SL20-NEW (může být cokoliv jiného s obdobným zapojením). Její parametry jsou: 24V/48W, připojení pomocí konektoru typu DIN (pěti-kolík) a teplota je snímána pomocí termočlánku typu K.

Moje páječka s regulací teploty je zapojena velmi jednoduše. Jako zdroj napětí jsem použil spínaný zdroj s UC3842 a pro napájení panelového měřidla jsem použil malý transformátor + usměrnění a stabilizace zenerkou.
Teplotu zobrazuji na panelovém digitálním voltmetru s rozsahem 199,9 mV, u kterého je pomocí jednoho odporu změněné referenční napětí tak, že ukazuje přímo aktuální teplotu ve °C (termočlánek dává přibližně 40.5uV na 1°C, přesné nastavení se provede pomocí trimru který je vidět na obrázku), výstup termočlánku z DIN zásuvky je připojen přímo na vstup panelového měřidla. Zobrazení teploty je sice velmi jednoduché, ale má jistou nepřesnost (protože chybí kompenzace studeného konce) - nastavil jsem voltmetr tak, že při 200°C ukazuje správně, zobrazená teplota je pak: D= 1.15*T-30 [°C], T je skutečná teplota, D je teplota zobrazená na voltmetru.

Soldering station schematic

Samotná regulace je pouze operační zesilovač pracující jako komparátor který spíná MOSFET. Trimr VR4 slouží k vynulování offsetu, VR3 nastavuje maximální teplotu, VR2 minimální teplotu, a potenciometr VR1 slouží k nastavení teploty hrotu. Odpor R1 představuje topné těleso páječky a diody D2 a D3 jsou kontrolní LEDky, odpor R3 by měl být minimálně na 0.5W, Q1 může být jakýkoliv MOSFET s co nejmenším odporem v sepnutém stavu (IRF530 má 0.5Ohm a chladič není zapotřebí). Pokud je páječka delší dobu v nečinnosti, teplota se ustálí na nastavené teplotě a na výstupu operačního zesilovače se objeví signál s frekvencí cca 10Hz. Po zapnutí páječky dojde k překročení nastavené teploty, což je způsobeno tepelnou kapacitou hrotu.


 DIY Soldering station


Temperature vs. time after power-on

Průběh teploty po zapnutí páječky

 

Autor: Luboš "Amarokcz" Stříteský