English  Chinese  Español   Japanese   Portugalsky   Deutsch   العربية   Français   Русский   

Amarok

Moje motorka

Návody

Download

 

Guestbook

 


Kvalitní symetrický nízkošumový zdroj

Tento symetrický zdroj je vhodný především pro využití v audio technice díky nízkému šumu a vysokému PSRR. Napětí na výstupu je nastavitelné trimrem od +-10V do cca +- 40V a nemusí být symetrické - lze použít buď jen zápornou, nebo kladnou větev.
Zdroj jsem použil v Amarok2 - elektrostatickém zesilovači jako zdroj +-15V, je velice vhodný i k Odibu - sluchátkovému zesilovači.
V této konfiguraci
(viz schéma níže) bylo PSRR naprázdno 70dB, šum do 35kHz byl 80uVpp (z toho 50uVpp je brum). Při zátěži 80mA bylo PSRR 80dB,
šum do 35kHz 150uVpp (z toho cca 120uVpp je brum).
Low noise symmetrical power supply
Celé zapojení vychází z obyčejného kapacitního násobiče, kde jsou bipolární tranzistory vyměněny za MOSFETy. Dále je doplněna stabilizace (v kladné větvi D3, C3, VR2, Q1, R4 a R6) a napětí na gate MOSFETů je filtrováno kondenzátorem 100u/63V, čímž je dosaženo vysokého PSRR. Trafo TX1 se přizpůsobí konkrétní aplikaci, u mě to byl toroid se sekundárem 2x20V/0.1A.
Zvětšením kondenzátorů 470u/50V je možné ještě dále snížit brum při zátěži. Snížit brum je možné i použitím kapacitního násobiče před samotný stabilizátor (viz schéma níze).

Následující dva oscilogramy ukazují odezvu zdroje na skokový odběr 35mA => 85mA (2kHz obdélníkový odběr, náběžná i sestupná hrana 1.5us, osa Y 0.5mV/dílek). Nahoře kladná větev, dole zaporná větev (obě 15V).
Impulse response +

Impulse response -

K dispozici je předloha DPS v 300DPI vhodná i k frézování (dvě verze - s malým a velkým filtračním kondenzátorem).

completed PSU

Verze s nižším brumem (vyšším PSRR)
Tato verze je navíc doplněna o klasický kapacitní násobič, který vede k dalšímu zvýšení PSRR.

Low noise symmetrical power supply - high PSRR, SVR

K dispozici je předloha i pro verzi s vyšším PSRR v 300DPI vhodná i k frézování

Autor: Luboš "Amarokcz" Stříteský