English  Chinese  Español   Japanese   Portugalsky   Deutsch   العربية   Français   Русский

Amarok

Moje motorka

Návody

Download

 

Guestbook

 

 

Rychlonabíječka Ni-CD a Ni-MH článků

Stejně jako u mých předchozích nabíječek je nabíjení ukončováno detekcí teploty, což je jediný spolehlivý způsob detekce nabitého článku. Ve srovnání s továrně vyráběnými krámy, které vypínají podle záporného dU/dt, časově nebo vůbec nedochází k poškozování článku přebíjením ani nedochází k předčasnému ukončení nabíjení (s výjimkou vadných článků).
Tentokrát se jedná o nabíječku napájenou z cca 12V (vhodná do auta) se zabudovaným spínaným měničem a čtyřmi držáky AA článků. Každý článek je nabíjen zvlášť a je tak možno nabíjet libovolný počet článků od 1 do 4.
Ni-MH and Ni-CD fast charger - SEPIC PSU
Zdrojem je DC/DC měnič typu SEPIC řízený obvodem UC3843. K zapojení není prakticky co psát - skoro vše je jasné ze schématu.
S1 slouží k volbě nabíjecího proudu, který je dán napětím článku při nabíjení (to by mělo být cca 1.5V u zdravých článků) a odporem 650m/5W. S1 mění výstupní napětí naprázdno mezi 2V (cca 700mA) a 2.5V (cca 1200mA). Výstupní napětí se se zvyšujícím počtem nabíjených článků snižuje (díky R8), není-li to žádoucí je možné zvýšit R8, nebo snížit R7 a R6. D1 může být libovolná na dostatečný proud a napětí (10A/25V) schottky. V1 je od 8V do 20V, ideálně lehce nad 12V. D1 a Q1 potřebují chladič.

Ni-MH and Ni-CD fast charger - charging control
Řízení nabíjení je taktéž jednoduché, na schématu je jen čtvrtina (pro levý článek a MOSFET U4 ze schématu nahoře). Tlačítko S1 zahajuje nabíjení, LED1 signalizuje probíhající nabíjení. Trimrem VR1 se nastaví teplota, pri které se nabíjení ukončuje (cca 30 až 35°C). R5, VR1 a C1 mohou být společné pro všechny řídící obvody. NTC musí být v přímém kontaktu s článkem. Na DPS jsou paralelně mezi G a S spínacích IRFZ24N kondenzátory 100N, které zajistí, že po zapnutí nebude probíhat nabíjení a zvýší spolehlivost v případě  nevhodné DPS (kondenzátory je možné vynechat, ale pro jistotu je doporučuji osadit).

K dispozici je DPS vhodná pro frézování (300DPI).
Na DPS není C6, který není nutný, pokud je zdroj filtrovaný (pak stačí např. fóliový kolem 1uF). Čtyřnásobný OZ je LM324. Kolem IRFZ44 je poměrně málo místa na chladič - kondenzátor 1m/10V je možné posunout. Chladič na Q1 stačí malý (ztráta cca 1W), na D1 trochu větší (ztráta cca 3W). Držáky na články musí snést daný proud, nejlepší jsou viz foto níže.
Ni-Cd and Ni-MH charger PCB
Deska nabíječky, pozn: chybí chladiče, vedle tlumivek je navíc filtrační kondenzátor.

 
Autor: Luboš "Amarokcz" Stříteský