English  Chinese  Español   Japanese   Portugalsky   Deutsch   العربية   Français   Русский   

Amarok

Moje motorka

Návody

Download

 

Guestbook

 

 

(Vestavná) nabíječka Li-ION a olověných akumulátorů

Nabíječka je vhodná pro nabíjení všech druhů Li-ION akumulátorů, po menší úpravě (změna R1 a R2) je možné nabíječku použít i na nabíjení více článků v sérii, nebo na nabíjení olověných akumulátorů (uzavřených / SLA / VRLA olověných akumulátorů).
Built-in Li-ION, lead-acid (PB) accu charger schematic
Zapojení je pouze malou modifikací low-drop stabilizátoru. hodnoty součástek ve schématu jsou nastaveny pro nabíjení Li-ION akumulátoru o kapacitě cca 600mAh. Oproti low-drop stabilizátoru ve schématu přibylo několik součástek (D1, D2, D3, Q4 a R5), které se starají o to, aby po odpojení zdroje nebyl akumulátor nadměrně vybíjen samotnou nabíječkou (vybíjecí proud je cca 4uA). Q1 musí mít dostatečný chladič. Pomocí této nabíječky je možné nabíjet Li-ION akumulátory např. z USB portu počítače.
Pokud nebude nabíječka použita jako vestavná, je možné vynechat D1 a R5 a místo D2, D3 a Q4 osadit propojky. Maximální proud na počátku nabíjení je omezen na 0.7/R8 [A] a napětí na konci nabíjení je rovno 2.5*((R1+R2)/R2).

LED1 rozsvícením signalizuje započetí CV fáze nabíjení (tzn. na článku je již plné napětí a proud pomalu klesá), v tuto chvíli je Li-ION článek nabit cca na 70% plné kapacity v případě, že byl nabíjecí proud 0.7C. Na 100% se akumulátor dobije přibližně za další 2 hodiny.

Na schématu je proud omezen na cca 450mA a konečné napětí je 4.1V. Pro nabíjení olověných akumulátorů se napětí nastavuje na 2.40V/článek pro cyklické nabíjení a 2.25V/článek pro trvalé nabíjení, proud se nastavuje na 1/10 až 1/4C. Pro nabíjení Li-ION akumulátorů se napětí nastavuje na 3.9 až 4.2V/článek podle požadavku na životnost a proud do 0.7C.

Zjednodušená verze
V této verzi je proud nastaven pouze odporem R6 a obvod zabraňující vybití akumulátoru samotnou nabíječkou je zde nahrazen obyčejným relé (ideální je malé relé v pouzdře SIL, cívka 5V, spínací kontakt 0.5A). LED1 signalizuje nabíjení.
Proud na schématu je nastaven na cca 0.5A, konečné napětí na ~4.1V a celé schéma je koncipováno jako vestavná USB nabíječka.
Simple USB li-ION charger

 

Autor: Luboš "Amarokcz" Stříteský