English  Chinese  Español   Japanese   Portugalsky   Deutsch   العربية   Français   Русский   

Amarok

Moje motorka

Návody

Download

 

Guestbook

 

 

Elektrický lapač hmyzu

Jedná se o klasický elektrický lapač hmyzu, který zabíjí hmyz s použitím vysokého napětí (asi 2KV) přivedeným na mřížku, k nalákání hmyzu je použita v mém případě UV zářivka 11W a narozdíl od těch, co se prodávají za stovku dokáže něco usmrtit.

Mřížka je tvořena dvěma holými dráty (které samozřejmě nejsou spojeny) a je napájena násobičem:
Electrig bug killer /zapper schematic
Jako zdroj UV světla můžete použít jakýkoliv zdroj světla o vlnové délce cca 360nm, avšak nejlepší je (alespoň podle mě) zářivka, kvůli délce jsem použil 11W, ale neodrazuji tím nikoho od použití jiné, dá se použít i "UV žárovka" ale u té je na místě pochybnost, jestli vůbec někoho přiláká, pokud by chtěl někdo opravdu velký světelný výkon, tak může použít vysokotlakou výbojku. Zapojení žárovky se věnovat nebudu .), zapojení rtuťové výbojky je jednoduché - pouze se do série připojí příslušná tlumivka, zapojení zářivky se dá realizovat dvěma způsoby, buď klasicky s tlumivkou a startérem, nebo se použije předřadník z kompaktní zářivky (úsporné zářivky) a jeho vývody se připojí tam, kde byla připojena původní trubice.

Pozor! Před manipulací je nutné odpojení od sítě a vybití kondenzátorů např. spojením drátů mřížky izolovaným šroubovákem, nebo trvalým propojením obou vývodů mřížky odporem minimálně 20M/3KV (zajistí automatické vybití kondenzátorů během cca 8s). Celé zařízení se musí dostatečně zabezpečit proti dotyku, nejlépe polohou u stropu,...

 
Lapač

Hotový lapač

 

 

Autor: Luboš "Amarokcz" Stříteský

Původní zapojení převzato z http://www.mytractorforum.com/showthread.php?t=62455&page=2